Фермери не сподіваються…

Добавлено:


Фермери не сподіваються, що кошти з виділеного урядом мільярду гривень на їхню підтримку дійдуть до широкого загалу. Про це йдеться в матеріалі AgroPolit. com «Фермерський післясмак від мільярда – гроші є, але вони нам не дістануться».

Видання опитало фермерів всієї України і попросило їх оцінити запропоновану урядом схему розподілу фермерського мільярду за різними програмами. Зокрема цікавилися питанням компенсації банківської кредитної ставки, підтримки кооперативів, розподілу бюджетних коштів через спеціальні комісії, а також загальними плюсами та мінусами цієї держпідтримки.

Переважна більшість опитаних не в захваті від запропонованих форм. І ось чому:

Умови, створені Кабінетом Міністрів України, не дадуть отримати кошти фермерам з виділеного мільярду. Кошти отримають лише великі господарства та агрохолдинги. Для того щоб отримати допомогу на кооператив, потрібно зібрати 20 осіб, що матимуть по 100 га землі, а це практично неможливо, — розповідає Володимир Варбанець, голова громадської спілки АФЗУ Одеської області.

Банки беруть під заставу техніку, не старішу 3-х років, заставляти ж нерухомість наважиться не кожен.

Тому, через відсутність ліквідної застави фермерам не вдасться отримати кредит за програмою здешевлення відсоткової ставки, — прокоментував Микола Собуцький, голова громадської спілки АФЗУ Волинської області.

І додає:

Через банки ускладнюється процедура отримання коштів, набагато простіше було через Український державний фонд підтримки фермерських господарств. Дрібним фермерам та сімейним господарствам нереально отримати компенсацію. У дрібних фермерів немає ліквідної застави, техніка вся стара, а заставляти житло не кожен хоче.

Конкуренцію становлять псевдокооперативи, адже вони також претендують на гроші, виділені державою.

Кооперації добре працюють у світі. А у нас в Україні молочний бізнес монополізований. Не зрозуміло, як з цим боротися, щоб створювали не фейкові кооперативи, як роблять деякі молокозаводи, а дійсно ті, що відповідатимуть стандартам. За ними майбутнє. Люди повинні отримувати реальну ціну за молоко, а не дивитися, як в одну бочку зливають молоко різної якості, а ціну платять однакову, — пояснює Василь Малкович, член Ради АФЗУ.

Для того, щоб тваринницька ферма окупилася 3-х років замало, потрібно як мінімум 10 років, зазначає Олександр Шегеда, голова громадської спілки АФЗУ Житомирської області.

Наші ж програми передбачають лише до 3-х років. Але як за три роки можна окупити будівництво тваринницьких ферм, якщо мінімально, для сімейного бізнесу, на 100 голів корів вартість господарства становитиме 10-12 млн грн? Для цього потрібно хоча б 10-15 років. Та цього не дозволяють, — підкреслив він.